На 15 юни 2026г. в 5 звездния хотелски комплекс Secrets Sunny Beach Resort & Spa в к.к. Слънчев бряг се проведе международният форум „Erlebe Bulgarien“ („Изживей България“) – 2026, едно от най-значимите B2B събития за популяризиране на България на германския туристически пазар.

На 15 юни 2026г. в 5 звездния хотелски комплекс Secrets Sunny Beach Resort & Spa в к.к. Слънчев бряг се проведе международният форум „Erlebe Bulgarien“ („Изживей България“) – 2026, едно от най-значимите B2B събития за популяризиране на България на германския туристически пазар.
Форумът бе официално открит от министъра на туризма доц. д-р Илин Димитров, който подчерта значението на германския пазар за българския туризъм и необходимостта от устойчиво повишаване на качеството на туристическия продукт и въздушната свързаност на страната. В откриването участваха още представители на местната власт и дипломатическия корпус, сред които посланикът на България в Германия Григор Порожанов.
Събитието събра представители на водещи германски туроператори, авиокомпании, хотелиерски вериги, туристически организации и институции от България и Германия.
В работата на конференцията участие взеха съпредседателите на Варненската туристическа камара (ВТК) – Людмила Ненкова и проф. д-р Стоян Маринов, които проведоха срещи и дискусии с представители на германския туристически бизнес относно перспективите за развитие на туризма във Варна и Северното Черноморие.
Според програмата на конференцията основните тематични панели бяха:
1. Пазарът на авиопревозите: перспективи за лято 2026 и 2027
Панелът бе посветен на въздушната свързаност на България и перспективите за увеличаване на полетите до Варна и Бургас.
2. Многообразието на България
Чудесно илюстрирана презентация на възможностите за културен, СПА, винен и целогодишен туризъм в България
3. Перспективата на туроператорите: какво планира германската туристическа индустрия за това лято и след него
Участници:
Дискусията бе посветена на потребителските нагласи на германските туристи и мястото на България сред конкурентните дестинации.
4. Фокус върху Черноморския туризъм
Участници:
Темите обхванаха качеството на хотелската база, инфраструктурата и устойчивото развитие на дестинацията.
5. „Как да продаваме България?“ – заключителен панел с обратна връзка от германски туристически агенти
Следобедната програма включваше B2B срещи между български хотелиери, туристически организации и германски туроператори и агенции.
Основни изводи от форума:
Варненската туристическа камара изразява своята признателност към организаторите на международния форум „Erlebe Bulgarien 2026“- Министерството на туризма, Fraport Twin Star Airport Management, Асоциацията на инкаминг агенциите в България, германската туристическа медия fvw|TravelTalk – медиен партньор и модератор на част от дискусиите, за отличната организация, високото професионално ниво и създадената платформа за ползотворен диалог между представители на туристическия бизнес от България и Германия. Събитието потвърди значението на публично-частното партньорство и международното сътрудничество за устойчивото развитие на българския туризъм.
Специални благодарности заслужава домакина – Secrets Sunny Beach Resort & Spa, за перфектните условия за провеждане на форума, високия стандарт на обслужване и гостоприемството, достойно представящо качеството на българския туристически продукт пред международните партньори.
Съпредседателите на ВТК – Людмила Ненкова и проф. д-р Стоян Маринов – благодарят на екипа на HVD Club Hotel BOR в Слънчев бряг за топлото посрещане и оказаното гостоприемство, допринесли за ползотворното им участие във форума.
Убедени сме, че подобни инициативи укрепват позициите на България като конкурентоспособна и гостоприемна европейска туристическа дестинация и създават нови възможности за развитие на международните партньорства в сектора.







© 2026 Варненска туристическа камара
тел./факс: +359 (52) 612 811, +359 (52) 612 809, Електронна поща: office@vct-bg.org









